Jednotný vizuální styl pro weby na MU

Vizuální styl pro weby MU navrhlo studio Najbrt, stejně jako ostatní součásti jednotného vizuálního stylu Masarykovy univerzity.

Základní pravidla

Nové weby: vytvářet v JVS MUNI

Všechny nové weby vytvářejte v jednotném vizuálním stylu MU. Můžete využít centrálního univerzitního řešení, nebo JVS MUNI nasadit na vlastních technologiích. Podrobnější informace najdete níže.

Staré weby: převod starých webů do JVS MUNI

Pravidla k převodu starých vycházejí z materiálu projednaného vedením MU.

Stručně:

  • Fakultní weby, weby součástí: co nejdříve vložit nové logo fakulty/součásti nebo "minimální hlavičku", do konce 2019 převést do nového vizuálu.
  • Další často navštěvované/významné weby: co nejdříve vložit nové logo nebo použít minimální hlavičku, do konce roku 2020 převést do nového vizuálu
  • Méně významné weby, s menší návštěvností: co nejdříve vložit nové logo nebo použít minimální hlavičku, do nového vizuálu se nemusejí převádět
  • Weby s minimální návštěvností, weby dobíhající: není třeba nijak upravovat, doporučujeme zvážit jejich zrušení

Jak realizovat web v JVS

Centrální univerzitní řešení

Pro weby, které potřebují prezentovat převážně statická data - texty, obrázky, aktuality atd., případně univerzitní data (osoby, pracoviště, projekty, publikace, studijní programy, …), nabízí MUNI rychlé řešení v centrálním redakčním systému Umbraco. Tento redakční systém umožňuje vytvářet webové stránky pomocí snadno ovladatelného uživatelského rozhraní. Není třeba mít znalosti webových technologií a vytvořené weby jsou automaticky v souladu s JVS.

Požádat o web v Umbracu

Nasazení na vlastních technologiích

Než začnete s přípravou vlastní webové aplikace, doporučujeme nejprve konzultovat ÚVT. Je možné, že centrální řešení v systému Umbraco dokáže potřebnou funkcionalitu pokrýt nebo půjde adekvátně rozšířit.

Pokud web nelze v Umbracu realizovat, je na MUNI k dispozici front-end framework "MuniWeb". Jedná se o sadu několika desítek responzivních webových komponent, které je možné navzájem kombinovat v rámci dvanáctisloupcového gridu. Framework lze použít ve všech webových aplikacích, které umožňují tvořit vlastní HTML/CSS kód, bez ohledu na použitou technologii.

Jak se k tomuto frameworku dostanete?

Komunikace a podpora

  • Pracovní skupina: pro ty, kdo mají zájem aktivněji sledovat vývoj frameworku, dostávat informace o novinkách a plánech a případně se aktivně podílet, existuje pracovní skupina. Hlavním komunikačním kanálem je skupina v MS Teams. Zapojit se může kterýkoliv zájemce z MUNI.
  • Kontakt: webcentrum@ics.muni.cz
Jen logo nebo minimální hlavička

Možnost vložení loga nebo použití minimální hlavičky je možné využít jako dočasné řešení pro staré významné weby, nebo trvalé řešení pro staré weby méně významné (viz výše). Tato možnost není určena pro nově vytvářené weby.

Vytvoření fakultního loga

Minimální hlavička

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.