Formáty souborů
(Data použitá z https://cs.wikipedia.org)
PNG
PNG (Portable Network Graphics) je grafický formát určený pro bezeztrátovou kompresi rastrové grafiky. Data jsou nastavena v barevném režimu RGB. Byl vyvinut jako zdokonalení a náhrada formátu GIF. Obsahuje osmibitovou průhlednost (tzv. alfa kanál), to znamená, že obrázek může být v různých částech různě průhledný. PNG se stejně jako formáty GIF a JPEG používá na Internetu.
JPG, JPEG
JPEG (anglická výslovnost [ˌdžeiˈpeg]) je standardní metoda ztrátové komprese používané pro ukládání počítačových obrázků ve fotorealistické kvalitě. Formát souboru, který tuto kompresi používá, se také běžně nazývá JPEG. Nejrozšířenější příponou tohoto formátu je .jpg, .jpeg, event. tato jména psána velkými písmeny.
GIF
GIF (Graphics Interchange Format, může se vyslovovat džif i gif) je grafický formát určený pro rastrovou grafiku. GIF používá bezeztrátovou kompresi LZW, na rozdíl například od formátu JPEG, který používá ztrátovou kompresi. GIF je tedy vhodný pro reprezentaci vektorových obrázků (nápisy, plánky, loga), protože zakreslené čáry nejsou rozmazány kompresí. GIF umožňuje také jednoduché animace. GIF má jedno velké omezení — maximální počet současně použitých barev barevné palety je 256 (8 bitů).
TIFF
TIFF (zkratka Tag Image File Format) je jeden ze souborových formátů pro ukládání rastrové počítačové grafiky. Formát TIFF tvoří neoficiální standard pro ukládání snímků určených pro tisk. TIFF je složitější formát oproti jiným formátům pro ukládání rastrové grafiky. Tento formát vytvořila v roce 1986 společnost Aldus. TIFF umožňuje jako jeden z mála grafických formátů vícestránkové soubory, a proto se často používá například pro ukládání přijatých faxů přijatých pomocí počítače a ISDN karty či faxmodemové karty.
Vektorový formát vhodný pro použití v grafických programech. Grafika se dá zvětšovat bez ztráty kvality. Data jsou nastavena v barevném režimu CMYK nebo Pantone a používá se pro digitální či ofsetový tisk. PDF (zkratka anglického názvu Portable Document Format – Přenosný formát dokumentů) je souborový formát vyvinutý firmou Adobe pro ukládání dokumentů nezávisle na softwaru i hardwaru, na kterém byly pořízeny. Soubor typu PDF může obsahovat text i obrázky, přičemž tento formát zajišťuje, že se libovolný dokument na všech zařízeních zobrazí stejně.
INDD
INDD je dokument ve formátu Adobe Indesign, což je sázecí grafický program. Soubor lze otevřít pouze v programu Adobe Indesign. Adobe InDesign je software určený pro sazbu (desktop publishing) vyrobený firmou Adobe Systems.
IDML
Zkratka IDML znamená «InDesign Markup Language» a byla zavedena s verzí InDesign CS4. Dokument, který bude uložen v této variantě, je možné otevřít různými verzemi Adobe InDesign a zlepšuje kompatibilitu při výměně dat. Indd soubor lze naopak otevřít pouze ve stejné verzi, ve které byl uložen. Po otevření souboru IDML v InDesignu lze dokument uložit jako INDD.
AI
Adobe Illustrator je komerční vektorový grafický editor od společnosti Adobe. Vyvíjen je od roku 1986 (první verze uvolněna v lednu 1987), kdy byl prvně vyvinut pro Macintosh. Program se používá pro tvorbu vektorové grafiky.
EMF
EMF je grafický formát vyvíjený společností Microsoft, který může obsahovat vektorovou i rastrovou grafiku. Jedná se o nativní vektorový formát pro aplikace kancelářského balíku Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint, Publisher). Grafika se dá zvětšovat bez ztráty kvality.